Blockchain технології

Що таке централізована біржа (CEX) та як вона працює?

Децентралізовані та централізовані біржі

Blockchain

Децентралізовані та централізовані біржі Blockchain

З впровадженням блокчейну технології, яка за своєю природою вважається децентралізованою, з’явилася нова модель для компаній, які виконують функції посередників між трейдерами — біржі криптовалют.

З моменту появи крипторинка біржі криптовалют, як правило, були централізованими, а це означає, що всі транзакції повинні проходити через їх системи та інфраструктуру.

Однак сьогодні трейдерам доводиться вибирати між використанням централізованої біржі (CEX) або децентралізованої біржі (DEX), і щоб ухвалювати обґрунтовані рішення, потрібно розуміти їхні відмінності, переваги та недоліки.

У цій статті ми розглянемо все, що потрібно знати про CEX – централізовані біржі, у тому числі те, як вони працюють, і з чим доведеться зіткнутися при створенні власної CEX.

Що таке централізована біржа (CEX)

Що таке централізована біржа (CEX)

Централізована біржа криптовалют – це платформа, через яку сторони можуть безпечно обмінюватись цифровими активами. CEX біржі забезпечують середовище, в якому покупці та продавці можуть швидко здійснювати транзакції. Також вони виступають постачальниками ліквідності токенів, які вони підтримують, взявши він роль маркетмейкерів.

Всі транзакції, що здійснюються на цих біржах, виконуються в електронному вигляді та записуються у відповідний ланцюжок блоків, який забезпечує обмін конкретними цифровими активами.

CEX ретельно перевіряють токени та монети перед лістингом та надають трейдерам безліч варіантів пар для обміну, а також статистичні дані щодо кожного активу, необхідні для прийняття рішень у ході торгів.

Використовуючи блокчейн, криптобіржі CEX усунули необхідність у посередницькому брокері. Це з тим, що це транзакції здійснюються безпосередньо всередині біржі через її власний інтерфейс. До найбільших і заслуговують на довіру CEX відносяться: Coinbase, Kraken, FTX, KuCoin, Poloniex, Binance, Bitfinex, Gemini, Bittrex, CEX.IO та ін.

Як працює централізована біржа?

Як працює централізована біржа?

Централізовані біржі, які підтримують цифрові активи, отримують замовлення від індивідуальних чи інституційних клієнтів та зіставляють замовлення на купівлю та продаж з однаковою ціною. З іншого боку, вони можуть діяти як маркетмейкери, надаючи ліквідність токенам, підтримуваним їх платформами, підвищення швидкості виконання. Оскільки CEX керують усіма даними розміщених ордерів, за додаткову комісію вони можуть надавати цю інформацію учасникам ринку для аналізу. Крім того, вони дозволяють розробникам перераховувати токени свого проєкту, попередньо проводячи перевірку таких активів на відповідність своїм вимогам.

Для створення ордерів у CEX користувачам не потрібно звертатися до брокера. Натомість їх активи зберігаються в гаманці, звідки їх можна вільно переміщати на біржу будь-якої миті.

Дуже важливою характеристикою централізованих бірж є регулювання. Оскільки ці платформи мають справу з мільярдами доларів і обслуговують мільйони клієнтів з різних країн, вони зазвичай мають отримати дозвіл на надання своїх послуг від місцевих органів влади.

Крім того, CEX біржі повинні відповідати безлічі законів і правил, включаючи протоколи «Знай свого клієнта» (KYC), протоколи боротьби з відмиванням грошей (AML) та протидію фінансуванню тероризму (CFT). З іншого боку, вони зобов’язані гарантувати, що це операції виконуються прозоро і з дотриманням певних процедур, які дозволяють учасникам ринку спотворювати ціни активів.

Переваги та недоліки централізованих бірж

Переваги та недоліки централізованих бірж

Як і будь-який фінансовий інструмент, централізовані криптобіржі мають свої плюси і мінуси, які потрібно знати перш, ніж почати користуватися їхніми послугами.

Переваги

  • Захист від проблем із законом.

Відсутність будь-якого централізованого органу робить транзакції ризикованими і навіть певною мірою нелегітимними. Оскільки CEX мають фізичну присутність на ринку та регулюються державою, інвестори можуть уникнути проблем із законом, скориставшись їхніми послугами.

  • Доступ до інституційних клієнтів.

Є чимало інституційних інвесторів, які бажають інвестувати у криптовалюту заради диверсифікації своїх активів. Але є один нюанс: статути таких організацій вимагають, щоб вони мали справу лише з авторитетними фінансовими установами. Для таких інвесторів дуже важливими є централізовані біржі, оскільки вони надають схвалений законодавством багатьох країн механізм для інвестування в криптовалютні ринки.

  • Чудовий сервіс.

Централізовані біржі надають дуже важливу послугу криптовалютним інвесторам – цілодобову підтримку. На цих біржах є кол-центри, персонал яких навчений пояснювати всі нюанси торгівлі криптовалютами доступною та зрозумілою мовою. Багато централізованих бірж також надають кастодиальні послуги. Це означає, що вони мають спеціалізовану інфраструктуру для зберігання цифрової валюти. Деякі біржі також надають послуги, при яких цифрові монети зберігаються в автономному режимі на спеціальному обладнанні. Ці можливості дуже цінні для інвесторів, які опікуються безпекою своїх інвестицій.

  • Страхування.

Незважаючи на багатоступінчастий, високотехнологічний захист, криптовалютні біржі регулярно атакуються шахраями. Саме тому кошти на біржі криптовалют, як правило, застраховані. Зрозуміло, що за надання такої страховки стягується додаткова плата. Тим не менш, завдяки цьому інвестори можуть не турбуватися про збереження своїх активів.

  • Різні інструменти.

Централізовані біржі криптовалют також надають додаткові послуги, які можуть охоплювати різну статистику, графіки та аналітику, які допомагають інвесторам у прийнятті рішень.

 

Недоліки

  • Обмежена кількість криптовалют.

На більшості централізованих бірж для торгівлі є лише 40-50 видів криптовалют. Це лише невелика частина загальної кількості на ринку. Оскільки CEX-біржі дбають про свою репутацію, вони включають до лістингу лише перевірені активи, що знижує кількість торгових опцій. Враховуючи, що більшість зростання за останні кілька років припадає на нові криптовалюти, такий підхід обмежує інвесторів в отриманні прибутку.

  • Конфіденційність.

Так як CEX ліцензуються урядами, вони повинні дотримуватися суворих державних стандартів, при цьому норми KYC на деяких біржах не поступаються нормам великих банків. Крім того, централізовані біржі взаємодіють із великою кількістю регіональних та загальнодержавних органів, які можуть отримати доступ до даних клієнтів бірж. Ці правила є перешкодою для інвесторів, які віддають перевагу конфіденційності.

  • Ризик банкрутства.

Централізовані біржі є приватними компаніями. Отже, гроші, які перебувають у них під опікою, насправді є позикою, яку вони отримали від інвесторів. Однак там, де є кредит, завжди є ймовірність дефолту. Хоча такі випадки – велика рідкість, а серед відомих бірж жодного випадку банкрутства ще не було, ризик втратити гроші все ж таки існує.

Реальність така, що централізовані біржі забезпечують деяку легітимність торгівлі цифровими валютами. У той же час вони підвищують безпеку для інвесторів і захищають їх від багатьох ризиків та непередбачуваності.

Розробка CEX

Технології та розробка

Розробка CEX Технології та розробка

Централізовані біржі багато в чому схожі на банки — вони забезпечують зберігання криптоактивів, моніторинг, безпеку, підтримку клієнтів у разі потреби, а в деяких випадках можуть навіть надавати поради щодо інвестування. Щоб весь функціонал працював коректно і при цьому залишався масштабованим, він повинен розроблятися на стабільних та перевірених технологіях.

Вибір технологічного стеку найчастіше здійснюється командою розробки і залежить від платформи, на якій планується робота проєкту:

  • Веб-додаток. Працює у браузері та може функціонувати у різних операційних системах. Frontend-частина таких проєктів реалізується на статичних технологіях – HTML, CSS і JavaScript, або на реактивних, наприклад, Vue.js або React.js. Для реалізації backend-частини також є варіанти — вона може бути побудована мовою Python та його фреймворками Django/Flask, мовою PHP та фреймворками Yii2/Laravel або Node.js — середовищі виконання JavaScript.
  • Десктопні програми. Встановлюються на комп’ютер або ноутбук користувача та працюють поза браузером. Для їх розробки також можуть використовуватися мови програмування Python і PHP, а також їх фреймворки відповідно Django/Flask і Yii2/Laravel.
  • Мобільні додатки. Це класичні програми, які встановлюються безпосередньо на смартфон користувача. Тут вибір технологічного залежить також від операційної системи: для IOS найчастіше використовується нативна мова Swift, а для Android — мови Java і Kotlin. У той самий час існують технології, які використовують одну кодову базу до роботи на обох ОС. Наприклад, за допомогою фреймворку Flutter та мови програмування Dart можна створити одну програму для IOS та Android, що дозволить суттєво скоротити інвестиції, необхідні на розробку.
Що таке централізована біржа (CEX) та як вона працює?

Етапи розробки централізованої біржі

Етапи розробки

Етапи розробки централізованої біржі Етапи розробки

З технічної точки зору CEX-біржа – це складний функціональний продукт, що складається з багатьох компонентів. Щоб він функціонував коректно, і відповідно до планів замовника процес розробки здійснюється в кілька етапів. Розглянемо основніз них трохи детальніше.

Етап 1. Збір інформації

Насамперед спеціалістам потрібно визначити вимоги клієнта та завдання, які виконуватиме біржа. Для цього із замовником проводяться онлайн або офлайн комунікації та фіксуються всі його побажання. Крім того, фахівці здійснюють маркетинговий аналіз ринку, що дозволяє визначити конкурентні переваги проєкту, його позиціонування та переваги для потенційних користувачів.

 

Етап 2. Проєктування та технічна документація

На цьому етапі створюється повноцінний прототип біржі, який стане основою для розробників всіх наступних етапів. Зокрема, фахівці визначають стек технологій, який використовуватиметься в процесі виробництва, план реалізації проєкту та створюють мокапи унікальних сторінок біржі з детальним описом функціоналу, який буде на них розміщений.

Після завершення проєктування розраховується час, який буде потрібний розробникам для реалізації CEX та суму інвестицій, необхідних від замовника.

Етап 3. UI-дизайн

Дизайн централізованої біржі не менш важливий, ніж її функціональна частина. Він робить взаємодію з CEX простою, зрозумілою та логічною, а також викликає довіру з боку кінцевих споживачів — інвесторів.

Для розробки зовнішнього оформлення до проєкту залучаються UI-дизайнери. Вони можуть реалізувати дизайн з нуля – у такому разі кожен елемент біржі: таблиці, іконки, кнопки та інше – малюються вручну. Однак такий підхід забирає досить багато часу, а відповідно дорожче обходиться для замовника. Тому дизайнери, найчастіше, вдаються до використання готових шаблонів та наборів інструментів, та адаптують під бізнес-задачі майбутньої біржі.

Етап 4. Програмування

Коли дизайн готовий, розробники розпочинають програмування технічної частини CEX-біржі. Цей процес можна розділити на дві основні стадії:

  • Frontend-розробка. Включає створення інтерфейсу користувача, відповідно до затверджених раніше дизайнерських макетів. Фактично на цьому етапі «картинка», створена дизайнером, трансформується в код, зрозумілий для браузера або потрібної операційної системи. У завдання фронтенду входить отримання запитів від користувачів та їх передача на сервер для подальшої обробки. Однак, якщо frontend реалізується на реактивних технологіях Vue.js або React.js, про які ми писали вище, він може виконувати часткову обробку даних ще перед відправкою на сервер, що підвищує продуктивність біржі і швидкість відгуку для клієнта.
  • Backend-розробка. Це та частина проєкту, яка знаходиться на віддаленому сервері та відповідає за коректну роботу функціоналу, розрахунки та інтеграції зі сторонніми сервісами, базами даних та криптовалютними гаманцями.

Етап 5. Тестування

Після завершення технічної розробки CEX-біржа проходить ретельне тестування QA-відділу. Це дозволяє виявити більшість помилок ще до того, як у проєкт почнуть залучатись реальні трейдери.

Існує кілька видів тестування:

  • модульне;
  • інтеграційне;
  • функціональне;
  • приймальне.

У разі виявлення помилок у роботі функціоналу QA-інженери складають баг-репорт та повертають проєкт на доопрацювання відповідальним співробітникам. Після усунення проблеми біржа знову тестується, щоб переконатися, що помилки дійсно були усунені, а внесені редагування не позначилися на роботі інших функцій.

Етап 6. Підтримка та розвиток

Спочатку після розгортання проєкту і початку його використання в реальних умовах, користувачі можуть зіткнутися з прихованими помилками, які не були виявлені на етапі тестування. Тому після релізу біржі технічна робота над проєктом не закінчується. У разі таких ситуацій розробники тестують систему, визначають причину проблеми, та був усувають її у рамках технічної підтримки.

Також важливим етапом у процесі технічного супроводу біржі є її подальший розвиток. Як правило, у перші місяці після початку роботи CEX стає зрозуміло, якого функціоналу в ній не вистачає, а також які операції можна покращити для підвищення ефективності. Для реалізації таких апгрейдів розробники випускають патчі з оновленнями, які згодом просто встановлюються в діючу систему без припинення її роботи.

Розробка CEX-біржі в AVADA MEDIA

Розробка CEX-біржі в AVADA MEDIA

Централізовані криптовалютні біржі діють як посередники між покупцями і продавцями цифрових активів, і гарантує прозорість, безпеку та легітимність усіх транзакцій, що проводяться. Оскільки робота CEX контролюється зовнішніми регуляторами, у їхньому листингу присутні лише перевірені криптовалюти та токени, що є тригером для залучення нових користувачів, для яких, насамперед, важлива надійність і стабільність.

На сьогоднішній день CEX охоплюють набагато більшу частку ринку в порівнянні з децентралізованими

біржами — DEX, тому інвестиції у створення власної платформи з великою ймовірністю виявляться рентабельними та принесуть дохід.

Компанія AVADA MEDIA має практичний досвід реалізації блокчейн-проєктів різної складності, у тому числі криптовалютних бірж та обмінників. У роботі над такими проєктами ми залучимо вже сформовані команди фахівців з налагодженою комунікацією, завдяки чому ви можете бути впевнені як кінцевий результат.

Останні роботи

Створюємо дивовижні проєкти

Останні роботи

Кращим підтвердженням нашої кваліфікації та професіоналізму є історії успіху наших клієнтів і відмінності в їх бізнесі до і після співпраці з нами.

Наші клієнти

Що про нас кажуть

Наші клієнти Що про нас кажуть

Успішні проєкти створюються тільки командою

Наша команда

Успішні проєкти
створюються тільки командою Наша команда

(Ru) Photo 11
(Ru) Photo 10
Photo 9
Photo 8
Photo 7
Photo 6
Photo 5
Photo 4
Photo 3
Photo 2
Photo 1
(Ru) Photo 12

Зв'яжіться з експертами

З'явилися питання?

Зв'яжіться з експертами З'явилися питання?

+
@
Згода на обробку персональних даних

Користувач, оформляючи заявку на сайті https://avada-media.ua/ (далі – Сайт), погоджується з умовами цієї Згоди на обробку персональних даних (далі – Згода) відповідно до Закону України “Про захист персональних даних”. Прийняттям (акцептом) оферти Згоди є відправка заявки з Сайту або замовлення у Оператора за телефонами Сайту.

Користувач дає свою згоду на обробку своїх персональних даних з наступними умовами:

  1. Дане Згода дається на обробку персональних даних як без, так і з використанням засобів автоматизації. </ Li>
  2. Згода поширюється на наступну інформацію: ПІБ, телефон, електронна пошта. </ Li>
  3. Згода на обробку персональних даних дається з метою надання Користувачу відповіді на заявку, подальшого укладення та виконання зобов’язань за договорами, здійснення клієнтської підтримки, інформування про послуги, які, на думку Оператора, можуть представляти інтерес для Користувача, проведення опитувань і маркетингових досліджень . </ li>
  4. Користувач, надає Оператору право здійснювати наступні дії (операції) з персональними даними: збір, запис, систематизація, накопичення, зберігання, уточнення (оновлення, зміну), використання, знеособлення, блокування, видалення і знищення, передача третім особам, з згоди суб’єкта персональних даних і дотриманням заходів, що забезпечують захист персональних даних від несанкціонованого доступу. </ li>
  5. Персональні дані обробляються Оператором до завершення всіх необхідних процедур. Також обробка може бути припинена за запитом Користувача на електронну пошту: info@avada-media.com.ua </ li>
  6. Користувач підтверджує, що, даючи Згода, він діє вільно, своєю волею і в своєму інтересі. </ Li>
  7. Справжнє Згода діє безстроково до моменту припинення обробки персональних даних з підстав, зазначених у п.5 даного документа. </ Li>
    </ Ol>
Долучайтеся до нас

Надіслати резюме

+
@
Файли cookies
Будь ласка, дозвольте використання cookies для більш ефективної роботи з сайтом